Menu
Zpět
Přihlášení
a registrace
Zpět
Po - Čt: 9–12 h a 13–16 h, Pá: 9–14 h
483 104 444

MEGA SOUTĚŽ 💣

O CENY ZA VÍCE NEŽ 77.000 KČ NALEZNETE ZDE
Zpět do: Úvod Magazín Jak na to Lov kaprů v nánosu

Lov kaprů v nánosu

Jistě jste někdy zažili, že vám nástraha po vytažení z vody páchla a bylo z ní cítit bahno. Takto prezentovaná nástraha začíná po chvíli ve vodě ztracet svou atraktivitu a lov se stává neefektivní.


Ve škole se naskytlo pár dnů volna a já vyrazil na krátkou výpravu. Průtok řeky se po přívalových děštích pomalu zase srovnával k průměrným hodnotám, i přesto jsem ale zvolil klidnější partii řeky. Po prvních pár hodinách jdu přehodit a zaráží mě jedna věc. Moje nástrahy smrděly bahnem. A tak jsem si místo proházel markovacím olovem, i když reliéf dna zde dobře znám. Na olovu jsem vytáhl spoustu zetlelé trávy a listí. Pro tyto účely průzkumu dna jsem si oblíbil zátěže Fox Grappling Marker lead 113g.

Jako místo jsem zvolil vjezd do přístavu, těsně před hranicí zákazu rybolovu. Voda se o špičku vjezdu točí a při zvýšeném průtoku se na tomto místě shromažďuje velké množství nečistot. Listy, tráva a podobné nepříjemnosti se pak usadí na dno, kde začnou tlít. A to je příčinou nepříjemného zápachu. Na druhou stranu se tu společně s nečistotou shromažďuje i přirozená potrava a tak je toto místo opravdovým hotspotem. Nikdo z nás by rozhodně nechtěl chytat na smradlavou kuličku nasáklou pachem ze dna, proto jsem svou volbu vsadil na plovoucí nástrahy na návazci slip D-rig. Normálně dávám brouček zhruba 1,5cm od háčku, kvůli měkkému dnu jsem dal ale brouček dál, aby se nástraha mohla vznášet výše nade dnem a já se tak vyvaroval jakémukoliv zápachu. Plovoucí nástrahy volím rád v reflexních barvách. Vede u mě příchuť Banán od SinglePlayer a poslední dobou také plovky od BlackCarp nebo Chilli&Peach od Karla Nikla. Absolutní špičkou je také použití esence v dané příchuti! Doporučuju si po zakoupení plovek je ihned zakapat pár kapkami a nechat nasáknout. Vytvoříte tak pro kapra mnohem lépe nalezitelné sousto. Jednoduchý návazec slip D-rig (viz. fotka) sestavuji ze šňůrky Strip-X od CarpRUs a za tuto cenu absolutně bezkonkurenční háčky Korda Basix WideGape. Ty používám ve velikosti 4 nebo 6. Pak už pouze zátěžový brok a antitangle proti zamotání. Teď už ale zpět k výpravě.Průtok řeky byl vysoký tím pádem jsem byl nucen k neustálému přehazování, kvůli hromadícím se nečistotám na vlasci. 

Jako krmení jsem zvolil pouze partikl od CarpServisVáclavík a to z jednoho prostého důvodu. Kdybych krmil pouze klasickým boilies, zapadlo by do měkkého bahna a nasálo jeho pach, tím pádem by pro kapra bylo daleko složitější ho najít a přijmout.

Partikl složený pouze z kukuřice a řepky má v tuto situaci spoustu výhod.
 • Je složen z drobnějších částic, tím pádem je kapr nucen více hledat a nezasytí se hned.
 • Kukuřice je na bahnitém dně krásně vidět.
 • Obě složky jsou lehké a tak nezapadnou do bahna a kapr je může v klidu přijímat.

Reliéf dna v přístavu není nijak členitý. Jedná se o prostou vanu, z obou stran je kamenný násyp končící asi 2m od břehu, pak už je pouze rovné a bahnité dno.

Normálně bych nejspíš chtěl chytat na kamenném násypu, místo páchnoucího bahna, problémem jsou ale veliké kameny které mezi sebou mají mezery, do kterých by mohla moje montáž zapadnout a být tak naprosto nepřístupná. 

Taky jsem použil pouze malou PVA punčochu se Stickmixem. Kdybych použil veliký pytlík nebo punčochu, kvůli hmotnosti by velká pva punčocha, mohla mou nástrahu zatáhnout hluboko do nánosu bahna.

Protože přístav není vůbec široký, použil jsem i backleady, ať už ryby pojedou ven z přístavu, nebo do něj, nenarazí ani na jeden z mých vlasců, což by je mohlo vyplašit a kapr by se tak mohl mému krmení a montáži vyhnout. Také mi to přinese tu výhodu že se mi na vlasec nebudou zachytávat nečistoty nesoucí se vodním sloupcem.

Rozhodnutí tedy bylo následující.
 • Montáž budu nahazovat do těsné blízkosti kamenného násypu, ale stále na bahnité dno. 
 • Krmit budu pouze zmíněným partiklem.
 • Vždy použiji backlead, aby mi ryba nenarazila na vlasce.

První večer a ráno, jsem se záběru nedočkal, nevěděl jsem proč. Vše bylo stoprocentní a tak jsem celý den strávil přemýšlením, co změnit.

Nakonec jsem se ale rozhodl držet se původního plánu a večer jsem ještě nakrmil asi 8kg partiklu. Přeci jen je řeka hladová a množství bílé ryby je veliké. Několik kilo tak může během pár chvil zmizet, proto se na řece nebojím krmit víc. 

Bylo asi 23:50 a já rozespalý pomalu ale jistě šel pruty vytáhnout. Když už jsem se ale vyhrabal z vyhřátého spacáku, konečně přichází první jízda.

Několik minut vymetání kamenného násypu bylo o nervy, nakonec vše dopadlo na jedničku a já měl v podběráku krásného 13kg těžkého lysce. Jen co jsem ho položil na podložku mi pípl druhý prut, přesvědčen o tom, že jsem do něj kopnul, jsem pokračoval ve vyháčkování kapra, no a najednou další jízda. Opět chvíle napětí, boj mezi kameny a po pár minutách mám na podložce krásný půlnoční double. Obě ryby 13+, no co víc si přát. Možná už jen pokračovat v lovu. Denní doba lovu je ale neúprosná a tak jsem i přes najeté hejno musel pruty stáhnout. 

Ještě před tím, než jsem se uložil do spacáku, bylo potřeba nakrmit posledních 10kg partiklu, abych přes noc ryby udržel. Dále jsem si pak udělal nové návazce, s čerstvými nástrahami a ulehl do spacáku s myšlenkou, co se ráno bude dít. Nemohl jsem ani spát, a neustálé výskoky kaprů, mě nenechaly chladným. Celou noc bylo slyšet jak se ryby ukazují přesně v místech, kde jsem chytal. 

Ve 3:50 už jsem byl s oběma pruty nastoupený u vidliček a pomalu nahodil. No nestihl jsem ani zapnout zip bivaku a už mi to jelo. Vyplatilo se věnovat čas přípravě i po půlnoci a tohle je odměna. Šupík s váhou odhadem 8kg. Nic světoborného, ale jako první ranní záběr mi udělal radost. 

Další na řadě byl krásný lysec, který mi dal opět zabrat.Asi ve 4:30 přichází kolega, kterého ihned informuji o třech zdolaných rybách. Ten s nadšením okamžitě nahazuje svoje pruty a v očekávání jdeme vařit ranní kávu. Držím příjemně teplý hrnek a koukám na kolegův prut. V tom se mu přilepil swinger a další jízda byla na světě. Rozbaluju podběrák a připravuju se na podebrání, když se mi ale v kapse rozezněl příposlech, nezbylo nic jiného než zahodit podběrák a běžet ke svému prutu. Oba naráz zdoláváme, následně oba úspěšně podebíráme a BOOM, další double, tentokrát s kolegou.Kapry jsme společně zvěčnili a pustili.

Poté jsme byli asi hodinu bez záběru, do ticha se ozvala moje hlasitá myšlenka. Co když nejsou záběry, protože malé ryby odjely, aby udělaly prostor nějaké větší?

Kolega se na mě nevěřícně pousmál, v tom mu ale při pohledu na můj levý prut ztuhla tvář. Další jízda, tentokrát táhlá, plynulá a pomalá. Beru prut do ruky a ryba si to upaluje směrem do přístavu, podél kamenné regulace. Stále se držela u dna a my ji ani nezahlédli. Když už byla ryba po čtvrt hodině souboje unavená, poprvé se objevila na hladině. Krásný šupík s pupkem a hned s ním do podběráku. 

Konečně lepší ryba, na kterou jsem čekal. Váha nám ukázala 16,2kg, což je na nejspodnější úsek Labe ryba z kategorie TOP. Do dopoledne se mi povedlo dalších pět ryb od 8 do 12kg. Větší ranní kolotoč jsem v životě nezažil.Takže shrnutí. Ačkoli jsem lovil na místě, kde jindy bývá dno o poznání čistější, díky zvýšenému stavu vody se v tomto točáku nahromadilo spoustu bordelu a bláta. Stačilo se přizpůsobit, zvolit promyšlenou taktiku a věřit v ní. První noc a ráno bez úspěchu, taktika ale dávala smysl a já zůstal věrný. Vyplatilo se. Bahno, plovky a partikl. To vše do sebe zapadá. A o tom kaprařina a vlastně rybaření celkově je. Vymyšlení taktiky, přizpůsobení se situaci a sledování vody. 

Pokud znáte nějaký bahnitý revír, vyzkoušejte použít tipy z tohoto článku a chyťte si tak vytouženou rybu i z této vody.

V článku najdete tyto produkty

10ks - Háček Korda Basix Wide Gape Hooks Barbed Velikost 4 10ks - Háček Korda Basix Wide Gape Hooks Barbed Velikost 4
Momentálně nedostupné
79 Kč
Potahovaná Šňůrka Carp'R'Us Strip-X 20m 15lb Potahovaná Šňůrka Carp'R'Us Strip-X 20m 15lb
Ihned k odeslání 5 ks, další dle dostupnosti
529 Kč
Partikl Carp Servis Václavík Mix Partikl Carp Servis Václavík Mix
Ihned k odeslání 2 varianty a další dle dostupnosti
od 95 Kč
Vyberte si variantu
Krmítková Směs Nikl Stick Mix 500gr Krmítková Směs Nikl Stick Mix 500gr
Ihned k odeslání 8 variant a další dle dostupnosti
219 Kč
Vyberte si variantu
Plovoucí Boilies Nikl 14mm 50gr Chilli & Peach Plovoucí Boilies Nikl 14mm 50gr Chilli & Peach
Skladem v e-shopu
199 Kč
2ks - Zátěž Fox Grappling Marker Lead 113gr 2ks - Zátěž Fox Grappling Marker Lead 113gr
Dostupnost 3-5 dny
237 Kč
Plovoucí Boilies Black Carp Mini Pop-Up 8mm 30gr Plovoucí Boilies Black Carp Mini Pop-Up 8mm 30gr
Ihned k odeslání 4 varianty a další dle dostupnosti
149 Kč
Vyberte si variantu
Partikl Carp Servis Václavík Tygří Ořech CS 1kg Partikl Carp Servis Václavík Tygří Ořech CS 1kg
Ihned k odeslání > 10 ks, další dle dostupnosti
199 Kč
10ks - Převleky Korda Basix Anti Tangle Sleeves 10ks - Převleky Korda Basix Anti Tangle Sleeves
Ihned k odeslání > 10 bal, další dle dostupnosti
65 Kč

Přečtěte si dále

 • Zajímavosti
  Hledáme specialistu reklamací a zákaznických požadavků
  Rádi komunikujete s lidmi, udržujete dobré vztahy a bavilo by vás pomáhat řešit případné vzniklé komplikace?
  Zobrazit
 • Závody
  Češi ovládli WPC 2023!
  Čeští rybáři ovládli závod WORLD PREDATOR CLASSIC 2023!
  Zobrazit
 • Jak na to
  Rychlá kaprařina aneb “stalking” akce s minimem vybavení
  Každý rybář určitě rád vzpomíná na dobu, kdy jako malý kluk jezdil na kole k oblíbenému rybníku. U sebe měl jen pruty, podběrák, v kapse kus pečiva nebo pár burizonů a snažil se najít místo, kde se ryby zdržují.
  Zobrazit
 • Zajímavosti
  Hledáme asistenta / asistentku prodeje do Tropic Fishing Teamu!
  Jsme jedním z předních prodejců rybářských potřeb v Čechách i na Slovensku a aktuálně rozšiřujeme náš pracovní kolektiv. Hledáte stabilní zaměstnání v super kolektivu? Tak neváhejte a staňte se novým členem našeho libereckého týmu!
  Zobrazit
 • Zprávy od vody
  Radek „Riversniper“ Kubánek a jeho (skoro) osobák
  I když letošní, doslova aprílové počasí, delšímu pobytu u vody příliš do karet nehraje, tak je již letošní rybářská sezona rozjetá v plném proudu, což dokazují pravidelné úlovky nejen členů našeho Tropic Fishing Teamu.
  Zobrazit
 • Recenze
  Recenze: Vyhřívaný spací pytel od Avid Carp
  Pokud hledáš kvalitní spacák od anglické firmy za super cenu, tak vyhřívaný spacák Benchmark ThermaTech Heated od Avid Carp je tou ideální volbou. Je velmi pohodlný, hodí se i do těch největších mrazů, je nepromokavý, a zároveň prodyšný.
  Zobrazit
 • Zajímavosti
  Otevíráme novou prodejnu v Liberci
  Otevřeme pro Vás zbrusu novou, stylovou prodejnu rybářských potřeb v Liberci!
  Zobrazit
 • Zprávy od vody
  Rafanův úspěšný víkend
  Teprve potřetí v tomto roce se Rafan do slova urval od rodiny a pracovních povinností proto, aby vyrazil na jeho obvyklou víkendovou výpravu, na svou oblíbenou svazovku. Za těch necelých 40 hodin rybolovu, ale stihl hned několik pěkných úlovků. Na tuto akci, měl Rafan k dispozici na testování i z brusu nové boilie KWO Winter Krill special, tedy čistě masové kuličky na přírodní bázi, které mu přinesly poměrně zajímavý úspěch. „Kromě toho jsem s sebou samozřejmě měl i Franka, to je prostě kulička, který věřím.“, popisuje kaprařská legenda svůj výběr nástrah, kdy hned po setmění nahodil 2 pruty a čekal, zda budou mít větší úspěch Rafanovy Koule nebo v Čechách neokoukané boilie KWO.
  Zobrazit
 • Jak na to
  KWO - diamant mezi kaprařskými značkami
  Přečtěte si něco málo o tom, jak vznikla značka KWO. Takový “kaprařský Netflix” z Beneluxu nebo také perfektní přírodní boilies a stylové oblečení, které nosí třeba i Alan Blair. Jsme velice hrdí na to, že vám konečně můžeme představit skutečně exkluzivní a zbrusu novou značku, jak stylového oblečení pro kapraře, tak navíc i uceleného sortimentu perfektně vyladěných nástrah pro lov velkých kaprů.
  Zobrazit
 • Recenze
  Recenze: Prsačky Mikado Premium Strong
  Hledáš kvalitní brodící kalhoty za rozumnou cenu?! Koukni na nové prsačky Prsačky Mikado Premium Strong. Na první dojem tě zaujme velice pevný a robustní materiál tmavě zelené khaki barvy.
  Zobrazit

6 důvodů, proč
nakoupit u nás

Poznejte nás
 • Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma

 • Založeno 2000 - tradice prodeje již 24 let

 • Možnost nákupu na splátky

 • Možnost vrácení zboží do 30 dnů

 • Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů

 • Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa

Hodnocení našich zákazníků

Další hodnocení zákazníků
99%
pozitivních hodnocení
12108
zákazníků doporučuje obchod Tropic Fishing
Nejčastěji zmiňujete tyto výhody
 • rychlost doručení
 • ceny
 • výběr zboží
 • komunikace
 • kvalita zboží
doporučuji
 • cena,rychlost

Overený zákazník

Kvalita zboží, rychlost doručení a způsobu komunikace není co vytknout

Overený zákazník

 • Sortiment
 • Skladová dostupnost
 • Otevírací doba

Overený zákazník

 • Skvěle ceny

Overený zákazník

 • Velmi dobrý personál
 • Široký výběr produktů
 • Možnost online objednávky
 • Rozsáhlý pracovní režim
 • K dispozici je parkoviště
 • Kvalitní produkty
 • líbí se mi to :)
 • Rychlé vyřízení objednávky

Overený zákazník

 • sortiment
 • ceny

Overený zákazník

Rychlost doruceni, kvalit a zbozi.
 • Rychlost, kvalit a zbozi.

Overený zákazník

 • Časté akce
 • Velký výběr
 • Rychlé dodání

Overený zákazník

 • super

Overený zákazník

Doporučuji, vše v pořádku.

Overený zákazník

Sledujte nás na Instagramu