Menu
Přihlášení
a registrace
Po - Čt: 9–12 h a 13–16 h, Pá: 9–14 h
483 104 444
Úvod Magazín Jak na to Jak na lov na dírkách?

Jak na lov na dírkách?

Lov na dírkách začíná být čím dál více oblíbenější, a to nejenom u samotných rybářů, ale i u široké veřejnosti.Lov na dírkách začíná být čím dál více oblíbenější, a to nejenom u samotných rybářů, ale i u široké veřejnosti. Kromě několik svazových revírů můžete lov na dírkách provozovat na většině soukromých revírů. Lovit tak mohou ve většina případů i osoby, které nejsou organizovanými rybáři. A dalším faktorem, který vzrůstající popularitě tohoto způsobu lovu nahrává, je i fakt, že jsou soukromé vody kvalitně zarybněny a můžete si tak domů odnést pěkný úlovek. V dalším článku našeho magazínu se podíváme na tuto rybolovnou techniku a prozradíme vám, co vše je k ní potřeba.

Co budeme potřebovat k lovu na dírkách? 

Základem je vytvoření dostatečně velkého otvoru v ledu. Pomocí vrtáku vyvrtejte díru o průměru do 20 cm. Pro vylovení pstruhů či okounů bude tento otvor stačit. V případě lovu štik vyvrtejte vedle sebe dva otvory, které propojíte, pro manipulaci s rybou tak získáte dostatečný prostor. 

Díru můžete vysekat i pomocí sekáčku na led, ale je to přeci jen fyzicky namáhavější a u vody se opravdu zahřejete, což v mrazivém počasí určitě nebude na škodu. Jednou z dalších variant může být vysekávání otvorů sekerou či vyřezávání motorovou pilou, které je však krajně neokologické a v žádném případě ho nedoporučujeme. 

Nejčastější metodou je však vrtání dírek prostřednictvím vrtáku, kterým snadno otvor vyvrtáte a navíc u většiny soukromých revírů si tento praktický nástroj můžete zapůjčit a nemusíte investovat do jeho koupě. Pokud se však pro jeho koupi rozhodnete, z naší nabídky doporučujeme:

Vrták na Led Nero 180mm

Je totiž pravdou, že vrtáky k zapůjčení přímo na revírech za moc nestojí, bývají zpravidla tupé a zohýbané a vyvrtání dírky do ledu větší tloušťky nebývá úplně komfortní, ba naopak. Kór pokud chcete rybařit aktivně a často se po ledu stěhovat, což obnáší vyvrtat si dírek dopředu hned několik. Takovým rybářům naopak investici do vlastního vrtáku doporučujeme. 

Další neocenitelnou pomůckou, která se bude k lovu hodit, je určitě sítko. Tím budete vybírat vytvořené zmrazky, které lov opravdu komplikují.

Z naší nabídky doporučujeme: 

Naběračka na led Berkley Ice Scoop Red

A nyní se pusťme do nepostradatelné rybářské výbavy, bez které by lov nebyl možný. A tím je pochopitelně prut. Ty určené speciálně pro lov na dírkách bývají krátké od cca 50 do 110 cm. Jsou jemné, s většími očky, aby nedocházelo k jejich zamrzání a některé modely jsou dokonce opatřeny nemrznoucí vrstvou. Skvělou zprávou je to, že tyto pruty pořídíte za pár korun. 

Prut Berkley Cherrywood Ice 26'' ML 66cm

Prut Shakespeare Ugly Stik GX2 ICE

Celá kategorie ZDE 

Naviják vám postačí klasický smekací či starší muškařský. Smekací navijáky zajistí rychlejší odvíjení i navíjení vlasce a mají jednoduše ovladatelnou brzdičkou, kterou i v rukavicích snadno utáhnete či povolíte. Pro zajištění dobrého chodu navijáku doporučujeme zvolit mazadla s nízkou viskozitou, aby v chladném počasí nedocházelo k jejich zatuhnutí. 

Naviják Shakespeare Glacier Ice 2500

Naviják Shakespeare Glacier Ice Drop Line

Naviják Mistrall Norvi 10 FD

Některé značky nabízejí již sestavené komplety a usnadní vám tak výběr prutu a navijáku na lov na dírkách. 

Prut Shakespeare Ugly Dog Runner Ice Combo 36'' M

Prut Berkley Cherrywood Ice Combo 27'' L

V neposlední řadě doporučuje drobnou investici do stojánku, který nejen že zabrání spadnutí prutu při prudším záběru do dírky v ledu, ale také dokonale řeší přimrzání vlasce i samotného prutu k ledu tak, jak se to stává rybářům kteří stojánek nepoužívají.

Držák na Prut Berkley Ice Rod Holder Red  

Stojánek Konger Dirkový 

Pokud se rozmýšlíte, jestli zvolit vlasec nebo pletenou šňůru, rozhodně zde doporučujeme vlasec. Pletená šňůra má větší vsákavost vody a tím pádem dochází k jejímu rychlejšímu namrzání. Při lovu pstruhů, sivenů či okounů volte jemnější vlasec o průměru 0,14 až 0,18 mm

Monofilní vlasec Stroft GTM 100 m

Při lovu na dírkách samozřejmě nezapomeňte na navlhčenou podložku, na kterou rybu po ulovení položíte. 

Náš TIP:

Podložka NGT Unhooking Mat 100x60 cm

Podložka Starfishing Standard Unhooking Mat 120x60cm
 

Jaké nástrahy vybrat? 

Lov na dírkách spočívá v co nejdráždivějším pohybu nástrahy dolů a nahoru. Při lovu na dírkách vlastně praktikujete vertikální přívlač. Právě tato technika lovu může nalákat i zkušenější a opatrnější ryby. Ideální nástrahou jsou v tomto případě marmyšky, smáčci, jigy nebo twistery. Woblery či třpytky zanechte doma, pro tento druh rybolovné techniky se nehodí a nedocházelo by ke správnému vodění nástrahy. Lze však lovit i na jiné druhy návnad a tím mohou být těsta, různé druhy zimních past či kousky aromatického sýra, které ryby snadněji najdou. 

Náš TIP:

Jikry Berkley Gulp! Salmon Eggs Chartreuse 16gr 

Těsto Berkley na Pstruhy Sýr 50gr 

Gumová Nástraha Berkley GULP! Honey Worm 3,3cm 18ks

Smáček Berkley Drop Shot Minnow 5 cm

Jakou taktiku lovu zvolit?

Ranní vstávání do mrazivého počasí, a navíc ještě za tmy není nic příjemného, ale překonejte se a vyrazte na lov za rozbřesku, kdy jsou ryby aktivní. Zejména jestli vyrazíte chytat pstruhy duhové, ty bývají po ráno nejaktivnější. Pstruzi se často pohybují v hejnech a pokud je na ledě více rybářů, rozhlédněte se a sledujte, komu záběry přicházejí. Postupně se ryby budou přibližovat i k vám. Buďte proto ve střehu, protože jakmile proplují, může nastat čas, kdy budete na chvilku bez záběru. Pokud jsou ryby apatické, zejména to bývá okolo poledne, je možné je vyprovokovat různými technikami. Jednou z nich je rozčeření hladiny s ledovou tříští naběračkou. Druhá velice funkční metoda je přivázání zátěže na provázek a několika dopady a popotažením po dně okolo vašeho místa dno zakalit. Tato technika může přilákat i některé větší kusy. Co se však ukazuje dlouhodobě jako nejúčinnější, je přilákání si pstruhů k nástraze pravidelným přisypáváním drobných pstruhových peletek, na kterých byli pstruzi vykrmeni a považují je tak vlastně za svou přirozenou potravu.

Náš tip: Nebojte se peletky do dírky úmyslně házet z větší výšky tak, aby dopadli na hladinu s větší energií a vytvářely tak pro krmení peletami typický zvuk - tomu žádný uměle odchovaný pstruh neodolá a instinktivně se tak bude snažit sebrat vše, co v okolí pod hladinou potká.

Vhodné jsou například:

Potápivé Pstruhové Granule Mikbaits 1kg

Kapří Mini Peletky Karel Nikl 
 

Dbejte zejména na svoji bezpečnost

Neriskujte, jestliže led nemá potřebnou tloušťku, raději rybaření odložte na vhodnější čas. Pokud se rozhodnete jít na soukromí revír, je zde vždy přítomen správce, který vás předem informuje o tom, zda je vhodné na ledu chytat nebo ne. Tyto informace by vám měl poskytnout i telefonicky, a tak nemusíte k vodě jet zbytečně, pokud nebude ta správná příležitost k lovu na dírkách.


Seznam rybářských revírů, kde je možný lov na dírkáchNíže uvádíme seznam rybářských revírů, kde je možný lov na dírkách. Před samotnou návštěvou však doporučujeme kontaktovat místního správce a ověřit si aktuální informace pro zimní sezónu. 

Praha a střední Čechy

 • Rybník Hruškov 
 • Rybník Mirošovák
 • Jezero za Valem
 • Rybník Písák
 • Rybník Máčidlo
 • Rybník Pokutník
 • Jamský rybník
 • Rybník Ráček

Západní Čechy

 • Rybník Vlkošov
 • Rybník Rampichov
 • Ryby Vlček

Východní Čechy

 • Pískovny Roudnice
 • Revír Štít
 • Nádrž Svojanov

Severní Čechy

 • Jezero Nejedlý
 • Račický kanál 

Jižní Čechy

 • Pstruhařství Kaplice
 • Rybářství Tvaroh
 • Rybníky Černá v Pošumaví

Vysočina

 • Rybník Sykovec
 • Rybník Kuchyňka

Jižní Morava

 • Přehrada Jestřabice
 • Rybník Rohatec
 • Rybník Lhéta
 • Zukalův rybník

Olomoucko a Zlínsko

 • Nádrž Skalička u Hranic na Moravě
 • Rybník Brumov
 • Rybník Argalaška
 • Rybník Zámeček
 • Rybník Mokřad
 • Nádrž Ostrata

Severní Morava a Slezsko

 • Jezero Nebesák
 • Rybník Hastrmanka

Věříme, že kouzlu lovu na dírkách podlehnete a budete si ho maximálně užívat tak, jako jiné rybolovné techniky, kterým se věnujete. S rybami zacházejte opatrně a nepokládejte je do sněhu nebo přímo na led, s velkou pravděpodobností dojde k tomu, že porušíte ochranný sliz i kůži a může dojít k jejímu zaplísnění. Pokud si chcete rybu ponechat, okamžitě ji usmrťte a vložte do kbelíku nebo sáčku. 

V případě, že si nevíte rady či byste měli otázky ohledně rybářského vybavení, které je vhodné k lovu na dírky. Neváhejte a obraťte se na nás e-mailem na info@tropicfishing.cz, rádi vám poradíme. 

V článku najdete tyto produkty

Naviják Mistrall Norvi 10 FD Naviják Mistrall Norvi 10 FD
Ihned k odeslání 2 ks, další dle dostupnosti
209 Kč
Podložka NGT Unhooking Mat 100x60cm Podložka NGT Unhooking Mat 100x60cm
Ihned k odeslání 3 ks, další dle dostupnosti
199 Kč
Podložka Starfishing Standard Unhooking Mat 120x60cm Podložka Starfishing Standard Unhooking Mat 120x60cm
Ihned k odeslání > 10 ks, další dle dostupnosti
599 Kč
Holínky Delphin Bronto -40 °C Holínky Delphin Bronto -40 °C
Dostupnost dle varianty
597 Kč
663 Kč
Vyberte si variantu
Monofilní Vlasec Stroft GTM 100m Monofilní Vlasec Stroft GTM 100m
Dostupnost dle varianty
od 130 Kč
Vyberte si variantu
Termo Komplet DAM XTherm Winter Suit Termo Komplet DAM XTherm Winter Suit
Dostupnost dle varianty
2 999 Kč
3 690 Kč
Vyberte si variantu
Jikry Berkley Gulp! Salmon Eggs Chartreuse 16gr Jikry Berkley Gulp! Salmon Eggs Chartreuse 16gr
Dostupnost dle varianty
199 Kč
Vyberte si variantu
Vrták na Led Nero 150mm Vrták na Led Nero 150mm
Ihned k odeslání 4 ks, další dle dostupnosti
1 790 Kč
1 890 Kč
Vrták na Led Nero 180mm Vrták na Led Nero 180mm
Ihned k odeslání 7 ks, další dle dostupnosti
1 999 Kč
Kapří Mini Peletky Nikl Kapří Mini Peletky Nikl
Dostupnost dle varianty
od 150 Kč
Vyberte si variantu
12ks - Nymfa Berkley Nymph 2,5cm 12ks - Nymfa Berkley Nymph 2,5cm
Dostupnost dle varianty
od 185 Kč
Vyberte si variantu
10ks - Nymfa Delphin Bomb 2,5cm 10ks - Nymfa Delphin Bomb 2,5cm
Dostupnost dle varianty
76 Kč
77 Kč
Vyberte si variantu
Potápivé Pstruhové Granule Mikbaits 1kg Potápivé Pstruhové Granule Mikbaits 1kg
Dostupnost dle varianty
99 Kč
Vyberte si variantu
Smáček Berkley Drop Shot Minnow 5cm Smáček Berkley Drop Shot Minnow 5cm
Dostupnost dle varianty
54 Kč
Vyberte si variantu
18ks - Gumová Nástraha Berkley GULP! Honey Worm 3,3cm 18ks - Gumová Nástraha Berkley GULP! Honey Worm 3,3cm
Dostupnost dle varianty
od 179 Kč
Vyberte si variantu
Konger Lžíce na dírky plastová Konger Lžíce na dírky plastová
Ihned k odeslání > 10 ks, další dle dostupnosti
98 Kč
Naběračka na Led Berkley Ice Scoop Red Naběračka na Led Berkley Ice Scoop Red
Ihned k odeslání > 10 ks, další dle dostupnosti
99 Kč
Naviják Shakespeare Glacier Ice 2500 Naviják Shakespeare Glacier Ice 2500
Ihned k odeslání 7 ks, další dle dostupnosti
499 Kč
Naviják Shakespeare Glacier Ice Drop Line Naviják Shakespeare Glacier Ice Drop Line
Ihned k odeslání 2 ks, další dle dostupnosti
599 Kč
Prut Shakespeare Ugly Stik GX2 ICE Prut Shakespeare Ugly Stik GX2 ICE
Dostupnost dle varianty
od 365 Kč
Vyberte si variantu
Prut Shakespeare Wild Series Ice Spin Prut Shakespeare Wild Series Ice Spin
Dostupnost dle varianty
od 389 Kč
Vyberte si variantu
Prut na dírky Abu Garcia Veritas 3.0 Ice Combo 27'' ML Prut na dírky Abu Garcia Veritas 3.0 Ice Combo 27'' ML
Ihned k odeslání 2 ks, další dle dostupnosti
1 759 Kč
Prut na dírky Berkley Lightning Ice Combo Prut na dírky Berkley Lightning Ice Combo
Dostupnost dle varianty
od 1 439 Kč
Vyberte si variantu

6 důvodů, proč nakoupit u nás

Poznejte nás
 • Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma

 • Založeno 2000 - tradice prodeje již 20 let

 • Možnost nákupu na splátky

 • Možnost vrácení zboží do 30 dnů

 • Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů

 • Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa

Hodnocení našich zákazníků

Další hodnocení zákazníků

100%

Ověřený zákazník

 • Rychlé vyřízení a doručení,příznivé ceny.

100%

Ověřený zákazník

Doporučujeme
 • Velká vstřícnost a ochota
Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíte se sběrem cookies?