Menu
Zpět
Přihlášení
a registrace
Zpět
Po - Čt: 9–12 h a 13–16 h, Pá: 9–14 h
483 104 444

SLEVA AŽ 15%

VYUŽIJTE SLEVY AŽ 15% NA PRODUKTY IHNED K ODESLÁNÍ S KÓDEM BALATON - Sleva platí pro objednávky nad 2 000 Kč a je tvořena 3 % za registraci + až 12 % za kód BALATON.
Zpět do: Úvod Magazín Jak na to Labská kaprařina - selekce větších ryb

Labská kaprařina - selekce větších ryb

Všichni jsme již určitě zažili na rybách den nebo výpravu, kdy si zkrátka všechno sedlo. Trefili jste místo, ryby se aktivně krmily a záběrů chodilo několik za den.V těchto sériích bývají na Labi nejaktivnější sorty kaprů 5-11 kg. Ryby okolo 10 kg už je ovšem těžké selektovat velikostí nástrahy. Mají dostatečně velké tlamy i na 30 mm kuličku. Zdolávat tyto divoký, říční ryby je fakt požitek. Nalijme si ale čistého vína, když si řekneme, že po desáté rybě této velikosti, máme jako lovci velikých kaprů, touhu chytit nějakého staršího a většího jedince z hejna. Já k těmto účelům používám takovou svou, řekněme taktiku. S tou se v tomto článku s vámi podělím.

Většinou jí praktikuji při delších výpravách nebo když vím, že se nacházím v oblasti, kde je teď stažená větší část kaprů. Vše spočívá v rozmístění prutů na lovném místě a způsobu krmení. Měli bychom znát reliéf dna před námi. Kde se na řece nachází koryto, kde mělčí partie a v závislosti na tom, jaké je roční období a kudy kapři projíždí vytvořit krmné místo. První večer a ráno je také důležité sledovat vodu. Kapři v těchto hodinách o sobě dávají vědět pravidelnými výskoky. Díky tomu můžeme odhadnout v jaké části řeky při krmení projíždí. Někdy to může být pár metrů od břehu, někdy zase klidně 70-90 m od břehu, kam musíme dostat těžká říční olova ve tvaru Grippa 180-220 g. Proto na řece rád chytám s tvrdšími pruty 3,5lb. Používám buď bezkonkurenční Trakker Propel 10 ft 3,5 lb, které i při kratší délce dokážou velké věci. Poslední dobou jsem si oblíbil i levnější Trakker Trinity 12ft 3,5 lb. Ty používám, když potřebuju hodit jóó daleko.

Při rybaření na Labi mám za léta osvědčenou koncovou montáž, které věřím po celý rok a kdekoli. Rád používám silný kmenový vlasec 0,40 mm, v mém případě Korda Carpline. Kromě období, kdy teče topol, používám šokáč CarpRUs Shock Line clear 0,50 mm. Následuje závěska na olovoobratlík Gizmo swivel a pak už návazec složený z komponentů od CarpRUs. Šňůrka Strip-X, háček Continental Snag HookMouthsnagger a brok CamoShotz.

Pokuď chceme pravidelně dosahovat dobrých výsledku, je potřeba i u rybaření přemýšlet. Já osobně jsem moc perfekcionista na to, abych jen přijel k vodě, naházel pruty do vody a čekal, co se bude dít. Rád při  rybaření vkládám usílí do přemýšlení, improvizace a dělání závěrů za každou výpravou. To je důvod, proč mohu toto z dlouhodobého hlediska nazvat taktikou, nikoli náhodou. V minulosti mi onen spodní prut přinesl již mnoho velikých kaprů v moment, kdy ten horní nosil kapry průměrných velikostí. Nyní budu potřebovat trochu vaší představivosti.

Přijedeme na lovné místo okolo oběda. Jsme na Labi a víme, že reliéf dna před námi je klasická vana. U břehu padne do 4,5 m a pozvolna klesne do 5,5 m a pokračuje to tak až k druhé straně. Nahodíme pruty do různých vzdáleností od břehu a už během prvního odpoledne a večera dostáváme záběry. Víme, že tu ryby jsou. Povětšinou se jednalo ale o menší ryby. Jeden prut však dominuje. Už máme tedy výchozí bod, kde víme, že ryby projíždí více a kde vytvoříme krmák. Po skončení denní doby lovu začínám pracovat, ať můžeme od rána praktikovat taktiku. Představme si, že chytáme na levém břehu řeky. Tzn., že řeka teče zprava doleva.

Horní prut je tedy ten pravý. Tam, kam ho nahazuji a odkud chodily záběry vytvořím veliké krmné místo. Mix boiliesů, třeba i pelet a partiklu. Zkrátka to bude místo, které ryby zaujme a ze které se po proudu dolu odplavují kousky krmení. Tenhle prut umisťuji přímo do centra krmáku a dá se říct, že je to prut zábavnější. Bývá na něj více záběrů. Někdy na něj dám třeba větší 30 mm kuličku, někdy zas plovoucí boilies nebo Attract hooker od Karla Nikla. Jsem toho názoru, že kapři jezdí ve velikých hejnech, ale ty větší kapři se drží trochu v ústraní o pár jedincích. Proto ten levý spodní prut nahazuji 30-50 m pod hlavní krmák, na stejnou úroveň. Dávám k němu jen pva punčochu a maximálně dvě hrsti kuliček! Jako nástrahu v drtivé většině situací používám Criticals KrillBerry nebo GigaSquid.

Tím vytvoříme takový nenápadný mini spot, který zaujme větší kapry samotáře, kteří se potloukají po boku hejna hladových juniorů. Ti většinou hodují v hlavním krmáku u horního prutu. Ten prut cílící na velikou rybu doporučuji opravdu dávát na pozici po proudu dolu. Má to několik důvodů.

 

 • větší rybu nevyplaší vlasec druhého prutu
 • z hlavního krmáku se do těchto míst proudem unáší částečky krmení, které větší ryby hledají
 • větší ryba prvně narazí na tento mini spot, než na centrální hlavní krmák, kterej v ní může vzbudit nedůvěru
 

Není to nic pracného, není to nic světoborného, ale tento spodní prut mi při výpravách, kdy jsem byl v obležení menších ryb přinesl mnoho cenných zářezů! Někdy to praktikuji již od prvního dne vycházky, někdy trvá déle, než hejna dorazí a může začít experimentovat až třeba třetí den. Vše závisí na situaci a proto je potřeba u vody vnímat. Pokud ale chcete vydolovat větší ryby z hejna - zkuste to!

V článku najdete tyto produkty

Prut Trakker Trinity 12ft 3,00lb Prut Trakker Trinity 12ft 3,00lb
Ihned k odeslání 2 ks, další dle dostupnosti
3 119 Kč
Potahovaná Šňůrka Carp'R'Us Strip-X 20m 15lb Potahovaná Šňůrka Carp'R'Us Strip-X 20m 15lb
Ihned k odeslání 6 ks, další dle dostupnosti
529 Kč
Prut Trakker Propel 10ft 10ft 3,5lb Prut Trakker Propel 10ft 10ft 3,5lb
Ihned k odeslání 5 ks, další dle dostupnosti
6 889 Kč
Boilie Nikl Criticals 20mm 150gr KrillBerry Boilie Nikl Criticals 20mm 150gr KrillBerry
Ihned k odeslání 5 ks, další dle dostupnosti
259 Kč
Patentka Carp'R'Us Mouthsnagger Černá Patentka Carp'R'Us Mouthsnagger Černá
Ihned k odeslání 10 ks, další dle dostupnosti
139 Kč
Obratlíky Carp'R'Us Gizmo Quick Change Swivel Obratlíky Carp'R'Us Gizmo Quick Change Swivel
Ihned k odeslání > 10 ks, další dle dostupnosti
139 Kč
Zátěž Suretti Tear s Očkem a Obratlíkem Zátěž Suretti Tear s Očkem a Obratlíkem
Ihned k odeslání 12 variant a další dle dostupnosti
od 30 Kč
Vyberte si variantu
Háček Carp'R'Us Continental Snag Hook ATS Velikost 2 Háček Carp'R'Us Continental Snag Hook ATS Velikost 2
Ihned k odeslání 2 ks, další dle dostupnosti
179 Kč
Vlasec Korda Carp Line 1000m 0,40mm/15lb Vlasec Korda Carp Line 1000m 0,40mm/15lb
Ihned k odeslání 4 ks, další dle dostupnosti
432 Kč
Zátěžové Broky hnědé Carp'R'Us Camo Shotz Hmotnost 0,9gr Zátěžové Broky hnědé Carp'R'Us Camo Shotz Hmotnost 0,9gr
Momentálně nedostupné
109 Kč
Šokový Vlasec Carp'R'Us Total Shock Line Clear 100m 0,50mm 13,7kg Šokový Vlasec Carp'R'Us Total Shock Line Clear 100m 0,50mm 13,7kg
Ihned k odeslání 6 ks, další dle dostupnosti
249 Kč

Přečtěte si dále

 • Jak na to
  Lov kaprů v nánosu
  Jistě jste někdy zažili, že vám nástraha po vytažení z vody páchla a bylo z ní cítit bahno. Takto prezentovaná nástraha začíná po chvíli ve vodě ztracet svou atraktivitu a lov se stává neefektivní.
  Zobrazit
 • Zajímavosti
  Hledáme specialistu reklamací a zákaznických požadavků
  Rádi komunikujete s lidmi, udržujete dobré vztahy a bavilo by vás pomáhat řešit případné vzniklé komplikace?
  Zobrazit
 • Závody
  Češi ovládli WPC 2023!
  Čeští rybáři ovládli závod WORLD PREDATOR CLASSIC 2023!
  Zobrazit
 • Jak na to
  Rychlá kaprařina aneb “stalking” akce s minimem vybavení
  Každý rybář určitě rád vzpomíná na dobu, kdy jako malý kluk jezdil na kole k oblíbenému rybníku. U sebe měl jen pruty, podběrák, v kapse kus pečiva nebo pár burizonů a snažil se najít místo, kde se ryby zdržují.
  Zobrazit
 • Zajímavosti
  Hledáme asistenta / asistentku prodeje do Tropic Fishing Teamu!
  Jsme jedním z předních prodejců rybářských potřeb v Čechách i na Slovensku a aktuálně rozšiřujeme náš pracovní kolektiv. Hledáte stabilní zaměstnání v super kolektivu? Tak neváhejte a staňte se novým členem našeho libereckého týmu!
  Zobrazit
 • Zprávy od vody
  Radek „Riversniper“ Kubánek a jeho (skoro) osobák
  I když letošní, doslova aprílové počasí, delšímu pobytu u vody příliš do karet nehraje, tak je již letošní rybářská sezona rozjetá v plném proudu, což dokazují pravidelné úlovky nejen členů našeho Tropic Fishing Teamu.
  Zobrazit
 • Recenze
  Recenze: Vyhřívaný spací pytel od Avid Carp
  Pokud hledáš kvalitní spacák od anglické firmy za super cenu, tak vyhřívaný spacák Benchmark ThermaTech Heated od Avid Carp je tou ideální volbou. Je velmi pohodlný, hodí se i do těch největších mrazů, je nepromokavý, a zároveň prodyšný.
  Zobrazit
 • Zajímavosti
  Otevíráme novou prodejnu v Liberci
  Otevřeme pro Vás zbrusu novou, stylovou prodejnu rybářských potřeb v Liberci!
  Zobrazit
 • Zprávy od vody
  Rafanův úspěšný víkend
  Teprve potřetí v tomto roce se Rafan do slova urval od rodiny a pracovních povinností proto, aby vyrazil na jeho obvyklou víkendovou výpravu, na svou oblíbenou svazovku. Za těch necelých 40 hodin rybolovu, ale stihl hned několik pěkných úlovků. Na tuto akci, měl Rafan k dispozici na testování i z brusu nové boilie KWO Winter Krill special, tedy čistě masové kuličky na přírodní bázi, které mu přinesly poměrně zajímavý úspěch. „Kromě toho jsem s sebou samozřejmě měl i Franka, to je prostě kulička, který věřím.“, popisuje kaprařská legenda svůj výběr nástrah, kdy hned po setmění nahodil 2 pruty a čekal, zda budou mít větší úspěch Rafanovy Koule nebo v Čechách neokoukané boilie KWO.
  Zobrazit
 • Jak na to
  KWO - diamant mezi kaprařskými značkami
  Přečtěte si něco málo o tom, jak vznikla značka KWO. Takový “kaprařský Netflix” z Beneluxu nebo také perfektní přírodní boilies a stylové oblečení, které nosí třeba i Alan Blair. Jsme velice hrdí na to, že vám konečně můžeme představit skutečně exkluzivní a zbrusu novou značku, jak stylového oblečení pro kapraře, tak navíc i uceleného sortimentu perfektně vyladěných nástrah pro lov velkých kaprů.
  Zobrazit

6 důvodů, proč
nakoupit u nás

Poznejte nás
 • Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma

 • Založeno 2000 - tradice prodeje již 24 let

 • Možnost nákupu na splátky

 • Možnost vrácení zboží do 30 dnů

 • Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů

 • Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa

Hodnocení našich zákazníků

Další hodnocení zákazníků
99%
pozitivních hodnocení
11 731
zákazníků doporučuje obchod Tropic Fishing
Nejčastěji zmiňujete tyto výhody
 • rychlost doručení
 • ceny
 • výběr zboží
 • komunikace
 • kvalita zboží
vše v pořádku, rychlé dodání,

Ověřený zákazník

 • Pecka

Ověřený zákazník

 • rychlost
 • ochota personálu
 • přehlednost obchodu
 • profesionální přístup
 • zkušenosti personálu

Ověřený zákazník

 • rychlé doručení
 • dobré ceny

Ověřený zákazník

solidní obchod,dobrá cena

Ověřený zákazník

tak jak na rybách. pěkná jízda.

Ověřený zákazník

Bezproblemove a rychle doruceni.

Ověřený zákazník

 • Rychlost dodání
 • Přehlednost e-shopu
 • Zatím nic

Ověřený zákazník

 • Rychlost
 • Ceny
 • Vždy dorazí přesně všechno, co bylo objednáno

Ověřený zákazník

 • výborné jednání
 • brzké dodání
 • nemám prozatím žádné výhrady :-)

Ověřený zákazník

Sledujte nás na Instagramu