Menu
Přihlášení
a registrace
Po - Čt: 9–12 h a 13–16 h, Pá: 9–14 h
483 104 444
🔥 SLEVA 15 % na celý sortiment s kódem RAFAN15 platí do 20. 9. 🔥
Úvod Magazín Jak na to Jak vybrat naviják na kapry?

Jak vybrat naviják na kapry?

V tomto článku si zodpovíme a objasníme hned několik oblastí, které vyžadují specifickou výbavu.


Uběhlo spoustu času, kdy vybavení rybářů čítalo jen základní komponenty, které se skládaly z obyčejného bambusového prutu, navijáku, který se velmi podobal muškařskému a jednoduchého návazce s nástrahou na háčku. Tyto časy jsou již ty tam a nástup moderní kaprařiny nabral na nových obrátkách. V tomto článku si zodpovíme a objasníme hned několik oblastí, které vyžadují specifickou výbavu. Dnes již moderní kapraři vlastní hned několik druhů prutů a navijáků, jež slouží jednomu specifickému účelu, kterému se chtějí aktuálně věnovat. My se na jednotlivé podkategorie zaměříme a tentokrát si povíme, jak správně vybrat naviják, jaké by měl mít parametry a co by od něj rybář měl primárně očekávat.
 

Navijáky na odhoz

První a takovou základní kategorií jsou navijáky, které slouží jako odhozové. Rybář s nimi nahazuje na větší vzdálenosti, mnohdy více jak 130 metrů. Vzdálenosti berte prosím s rezervou, jelikož nahazování do velkých vzdáleností je rovněž závislé na druhu montáže a v neposlední řadě schopnostech lovce. Pro tento způsob lovu jsou vhodné navijáky, které disponují velmi mělkou a rovněž širokou cívkou, které dokáže pojmout větší množství vlasce či splétané šňůry. Zde se bavíme o minimálně 300 metrech. Takový naviják dokáže díky specifickému uložení velmi rychle a efektivně uvolňovat vlasec, který z cívky vylétává. Velikost navijáku se většinou pohybuje od 10 000 do 14 000. Z mnoha zkušeností se jedná o navijáky s přední brzdou.

 


Doporučujeme značku Daiwa

Jedním z takových navijáků je například Daiwa Emblem 45 SCW QD OT, který perfektně splňuje tyto požadavky. Velmi efektivní ukládání vlasce spolu s širokou cívkou napomůže i těm nejdelším náhozům. Další velmi důležitý faktor je rychlost navíjení, respektive délka návinu na jedno otočení kličky. Stahování montáží z velkých vzdáleností je namáhavé a zdlouhavé při použití navijáku, který má pomalý převod. Pro tento druh se hodí navijáky s rychlejším převodem. Díky nim tak dokážete rychle a efektivně montáž přitáhnout ke břehu s minimálním množstvím námahy. 

 

Navijáky na vyvážení jsou vhodné na lov z hladiny

Velmi populární je převážně na velkých jezerech lov kaprů, kdy rybář vyváží své montáže i stovky metrů daleko. Na jistých vodách může hranice atakovat i kilometr. Pro tento způsob lovu je rovněž velmi důležité vybrat naviják, který má velkou kapacitu vlasce či šňůry. Jedná se o navijáky s velmi hlubokými cívkami, kam se vejde někdy i 600 metrů vlasce. Tyto stroje jsou většinou určeny pouze na lov z vyvážky, jelikož jejich vysoká váha rybáři při nahazování nepřinese mnoho pozitiv. Jedná se o robustní a těžké stroje, které zvládnou i velmi těžká olova, jež jsou při tomto lovu velmi důležitá. Většinou se zde nabízí i možnost volnoběžné brzdy, kterou rybáři při tomto způsobu lovu mají v oblibě. Volnoběžná brzda se v takových případech stává velkým pomocníkem a asistentem.

 


Favoritem je Shimano 

Jedním z vhodných navijáků je Shimano Big Baitrunner LC 45 XTB, který slouží rybářům i v těch nejextrémnějších podmínkách již po generace. Tento typ samozřejmě prošel mnoha změnami, ale od svých předků se velmi neliší. Stále zde dominuje velmi silný převod a přesná oscilace v kombinaci s masivním materiálem. 

Nabízí se zde i o něco levnější, nicméně rovněž velmi žádaný naviják Wychwood Riot Big Pit 75, který dokáže pojmout až 570 metrů vlasce o průměru 0.30mm. Firma Wychwood dokázala v poslední době získat mnoho příznivců, a to hlavně díky vysoké kvalitě svých produktů. 

 

Navijáky pro Stallking 

Stallking neboli sledování ryb a aktivní lov co nejblíže břehu je v dnešní době čím dál tím více populární. Doby, kdy kapraři nosili vybavení, které se nevešlo ani na tři vozíky, jsou již dávno pryč. Mnohem častěji jsou dnes v módě krátké vycházky pouze s jedním prutem, navijákem a co nejmenším množstvím výbavy. Navijáky pro tento druh lovu musejí splňovat hned několik kritérií. Prvním kritériem je lehkost a kompatibilita. Nikomu by se přeci nechtělo tahat s navijákem, který váží několik stovek gramů. Lov bychom si tak absolutně neužili. 

 


Zkuste Matrix nebo Wychwood

Prvním modelem, který se pro tento druh lovu hodí naprosto dokonale, je naviják Matrix Horizon X ve velikosti 4000. Velmi krátká brzda a silné převody zajistí hladký chod i při větší zátěži. Tento naviják navíc disponuje cívkou s vysokou kapacitou vlasce, což může rybáři pomoci v situacích, kdy se ryba rozhodne odjet dále od břehu. Velmi pohodlný grip kličky navijáku rovněž napomůže pohodlnému navíjení a také zabrání prokluzování prstů.

Další možnou variantou je o něco silnější a neméně kvalitní naviják, který přivedla na trh společnost Wychwood. Naviják Wychwood Riot 45 S disponuje robustním rotorem a rovněž masivními převody, které si hravě poradí i s těmi nejsilnějšími kapry. Tento naviják se perfektně hodí pro lov s kratšími pruty (7ft, 9 ft, 10 ft…). Již na první dojem na vás naviják zapůsobí a jsme si pevně jisti, že v něj vložíte veškerou svou důvěru. Citlivá a krátká brda pak pomůže při rychlém povolení či utažení v případě silnějších výpadů ryby.

 


Na co si dát při výběru navijáku pozor?


Mnoho lidí klade vysoké nároky na své vybavení. Nejvyšším nárokem je univerzálnost a všestrannost. Bohužel se pak dostávají do situací, kdy vybavení přetíží nebo jeho potenciál nevyužijí tak, jak by měli. Ve výsledku je požitek lovu ten tam a rybáři odcházejí od vody znechucení a zklamaní.
 

Při výběru navijáku si dejte nejvyšší pozor na způsob, jakým jej chcete využít. Mezi požadovaným a nabízeným výkonem by měla panovat jistá přímá úměra. Je jasné, že naviják s cívkou o velikosti 45 nemohu používat na vyvážení do velkých vzdáleností. Důkladně si vždy přečtěte texty a popisky u jednotlivých produktů. Ty vám budou největším pomocníkem. 

 


Další, neméně důležitá vlastnost navijáku je kvalitní zapouzdření. Kvalitní stroje mají své tělo vodotěsně uzavřené tak, aby se do nich nedostala voda ani žádné jiné částečky nečistot, které by v těle navijáku a ozubených kolech způsobily velkou paseku. Třetí a zároveň asi nejdůležitější faktor u navijáku je materiál. Plastové materiály většinou velkou zátěž nevydrží a po krátké době mohou odcházet. Rybář tak zbytečně přichází o finance a radost ze své výbavy.

V článku najdete tyto produkty

Naviják Fox FX13 Naviják Fox FX13
Momentálně nedostupné
5 200 Kč
Naviják Wychwood Riot Big Pit 65S Reel Naviják Wychwood Riot Big Pit 65S Reel
Ihned k odeslání 4 ks, další dle dostupnosti
2 490 Kč
Naviják Mivardi Lynx Naviják Mivardi Lynx
Ihned k odeslání 4 ks, další dle dostupnosti
3 411 Kč
3 590 Kč
Naviják Sonik Tournos XD 8000 Naviják Sonik Tournos XD 8000
Ihned k odeslání 2 ks, další dle dostupnosti
4 699 Kč
Naviják Sonik DominatorX RS Big Pit Naviják Sonik DominatorX RS Big Pit
Dostupnost dle varianty
od 3 149 Kč
Vyberte si variantu
Naviják Penn Affinity III 7000 LC Naviják Penn Affinity III 7000 LC
Momentálně nedostupné
4 729 Kč

6 důvodů, proč nakoupit u nás

Poznejte nás
  • Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma

  • Založeno 2000 - tradice prodeje již 20 let

  • Možnost nákupu na splátky

  • Možnost vrácení zboží do 30 dnů

  • Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů

  • Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa

Hodnocení našich zákazníků

Další hodnocení zákazníků

100%

Ověřený zákazník

  • rychlost, přesnost jako vždy

100%

Ověřený zákazník

Vše tak jak má být
  • Seriozni obchod, nakupuji zde často
  • o ničem nevím
Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíte se sběrem cookies?